Lipoliza
Lipoliza to obecnie najnowocześniejsza metoda medycyny estetycznej, która pozwala na bezoperacyjną, trwałą i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.

Zabiegi tego typu stają się na świecie alternatywą dla bolesnych zabiegów jak odsysanie tłuszczu (liposukcja). Jest to obecnie najbezpieczniejsza i relatywnie tania medyczna metoda efektywnego usuwania tkanki tłuszczowej z danego obszaru. Od kilku lat na w nowoczesnych ośrodkach medycyny estetycznej na świecie zaczęto z powodzeniem stosować fosfatydylocholinę do modelowania sylwetki ciała (dr Patrick Rittes, dr Karl Heinrich, International Academy of Aesthetic Lipolysis).
Na czym polega lipoliza?
Fosfatydylocholina i deoksycholat bądź Aqualyx podawane są w tkankę tłuszczową powodując rozpad trójglicerydów po zniszczeniu adipocytów (komórek tłuszczowych). L-karnityna przyspiesza metabolizm tłuszczu.
Cel zabiegu
Lipoliza iniekcyjna jest to fantastyczna metoda dla pacjentów z niewielkim nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Zabieg ten stosuje się w celu modelowania sylwetki oraz dla uzyskania efektu estetycznego.
Komu zalecić zabieg?
Największe efekty modelowania sylwetki osiągane są u pacjentów z nagromadzeniem tłuszczu, który w wyniku diety oraz ćwiczeń fizycznych niemożliwy jest do redukcji. U pacjentów z dużą i rozległą otyłością zabieg ten jest nieskuteczny.
Zastosowanie
Najczęściej lipoliza wykonywana jest w okolicach nadmiernych nagromadzeń tkanki tłuszczowej:
- podbródek
- policzki
- wewnętrzna cześć ramion
- pod kolanami
- tzw. "bryczesy" czyli zewnętrzne obszary ud
- wewnętrzne obszary ud
- brzuch i podbrzusze
- pośladki
Przebieg zabiegu
Podczas konsultacji lekarz zbiera wywiad dotyczący przebytych i ewentualnych aktualnych chorób oraz uczuleń. Przed zabiegiem na wybrane, zaznaczone okolice może zostać nałożona maść ze środkiem znieczulającym. Dzięki zastosowanemu znieczuleniu i używaniu bardzo cienkich igieł zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Następnie, po dezynfekcji skóry, lekarz dokonuje wstrzykiwania preparatu w zaznaczone miejsca bardzo cienką igłą. W miejscu podania pojawia się zaczerwienienie oraz uczucie pieczenia, które szybko ustępuje.
Po zabiegu
Po zabiegu może pojawić się nawet duży obrzęk i utrzymujące się bolesne i piekące zaczerwienienie lub świąd czy drobne krwiaki. Są to typowe i normalne objawy rozpadu komórek tłuszczowych.
Po wykonanym zabiegu można zaraz wrócić do pełnej aktywności. Zabiegi powtarza się średnio 2-3 razy w odstępach kilkutygodniowych w zależności od ilości tkanki tłuszczowej, często wystarcza tylko jeden zabieg.
Przeciwwskazania
- ciąża i karmienie piersią
- infekcje skóry, szczególnie w miejscach podawania
- patologiczna otyłość
- nadmierna otyłość
- sclerosis multiplex
- padaczka
- alergie na składniki preparatu