VenaMed - Centrum chirurgii estetycznej i leczenia chorób żył

Wrastające paznokcie

Laserowe leczenie wrastającego paznokcia

Co to jest wrastający paznokieć w jaki sposób powstaje

Najczęściej przyczyną powstawania wrastających paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie oraz noszenie zbyt obcisłego obuwia . Problem najczęściej dotyczy palucha stopy Skutkuje to zranieniem i obrzękiem wału paznokciowego i przewlekłym stanem zapalnym tej okolicy. Objawia sie to wyciekiem ropy ,sączeniem bólem i obrzękiem zajętej schorzeniem okolicy.

Dotychczasowe metody leczenia to

  • Chirurgiczne usuniecie całej pytki paznokciowej - częste niestety są nawroty .Po odrośnięciu płytki paznokciowej nadal wrasta swoim starym torem
  • Chirurgiczne wyciecie klinowe - Wycięcie obejmuje jedynie brzeżny fragment paznokcia i na całej jego długości wraz z tzw. macierzą paznokcia, z której paznokieć bierze swój pączątek wzrostu.
  • Zakładanie specjalnych klamer może być skuteczne w sensie ostatecznego pozbycia się problemu jedynie w przypadkach kiedy szerokośc paznokcia nie jest zbyt duża i nie ma zbyt dużego stanu zapalnego

Najnowsza metoda terapii to
Laserowa korekcja wału paznokciowego

Metoda ta polega na usunieciu laserem CO2 zmienionego zapalnie wału paznokciowego ,co pozwala na swobodny wzrost płytki paznokciowej która nie napotyka na swojej drodze narastającego na nią waŁu paznokciowego.

Skuteczność tej metody zależy miedzy innymi od odpowiednio wczesnego rozpoczęcia terapii, oraz stosowania sie do pozabiegowych zaleceń lekarskich. Tj m.in. : dbania o higienę operowanej okolicy aż do zagojenia rany ,stosowanie luźnego obuwia o szerokiej podeszwie w okresie gojenia.

Zabieg chirurgiczny napotyka  na ograniczenia: w okresie zaostrzenia choroby, gdy toczy się w paluchu proces ropny powinno się zastosować wstępne leczenie zachowawcze (nieoperacyjne). Po ustąpieniu procesu ropnego i poprawie stanu miejscowego można zastosować leczenie operacyjne (zabiegowe), radykalne.

Te wszystkie bariery można ominąć wykonując zabieg laserem, nawet w stanie zapalnym palucha ,nawet gdy jest zakażony np. bakterią gronkowca. Jest to możliwe, ponieważ promień lasera nie tylko zatrzymuje krwawienie, ale także działa odkażająco i przeciwbakteryjnie.

  • zabieg jest małoinwazyjny,
  • jest praktycznie bezbolesny,
  • można go wykonać nawet w ostrych stanach zapalnych wału paznokciowego,
  • nie prowadzi do powikłań,
  • minimalne dolegliwości po zabiegu,
  • uzyskuje się bardzo dobry efekt leczniczy - nie ma nawrotu wrastania!