VenaMed - Centrum chirurgii estetycznej i leczenia chorób żył

Owrzodzenia goleni-trudno gojące się rany

Owrzodzenia goleni

  • Aż 37% Polaków jest zagrożonych przewlekłą niewydolnością żylną, która przyczynia się do powstawania owrzodzeń żylakowatych podudzi.
  • Za przewlekłe uważa się takie rany, które nie goją się przez długi czas i dochodzi w nich do przedłużenia okresu zapalnego. W samej ranie i jej okolicy powstają wówczas nieprawidłowe zmiany hamujące proces gojenia. Przyczyn przewlekłych ran może być wiele i zdarzają się one dosyć często.
  • Jedną z przewlekłych, bolesnych i trudnych do wyleczenia ran są owrzodzenia podudzi, których proces gojenia trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Występują one głównie u osób po 60. roku życia, ale zdarzają się także u młodszych pacjentów. W przypadku 22% osób uskarżających się na tę uciążliwą dolegliwość wystąpiła ona przed 40. rokiem życia.
  • Najczęściej owrzodzenia podudzi są następstwem przewlekłej niewydolności żylnej, czyli zaburzeń krążenia polegających na uszkodzeniu zastawek żylnych, która utrudnia przepływ krwi z kończyn dolnych do serca.

Leczenie chirurgiczne i ogólne

W wyniku chirurgicznego leczenia żylaków podudzi można uzyskać zmniejszenie nadciśnienia w żyłach powierzchownych np. przez wykonanie rekonstrukcji zastawek żył głębokich. Do metod chirurgicznego leczenia zaliczamy także safenektomię, stripping, krosektomię, flebektomię, obliterację. Niekiedy można zastosować skleroterapię, która polega na trwałym zamknięciu światła naczynia krwionośnego za pomocą wstrzyknięcia odpowiedniego leku do niewydolnej żyły.

Leczenie miejscowe

  • chirurgiczne oczyszczenie rany
  • ostrzykiwanie rany preparatami biostymulującymi
  • kompresoterapia
  • przeszczepy skórne
  • specjalistyczne opatrunki hydrożelowe, poliuretanowe

Oczyszczenie i gojenie się rany

Leczenie zakażenia rany powinno polegać głównie na leczeniu miejscowym (leczenie ogólne antybiotykami stosuje się rzadko). W celu oczyszczenia rany zaleca się: leki antyseptyczne, leki enzymatyczne lub nieenzymatyczne środki biologiczne.

Podstawę terapii przewlekłych ran powstałych w wyniku owrzodzeń podudzi stanowi kompresja (leczenie uciskowe), która zmniejsza obrzęk tkanki podskórnej, przepuszczalność naczyń oraz procesy wykrzepienia.